Niečo o autorovi


Stanislav Melek (1948) je dlhoročným aktívnym propagátorom skialpinizmu na Slovensku. Pred viac ako štyridsiatimi rokmi spolu s kamarátmi z horolezeckého oddielu v Banskej Bystrici zorganizovali na Ďumbieri v Nízkych Tatrách prvé preteky v skialpinizme na Slovensku.

Dlhé roky pôsobil ako inštruktor horolezectva a skialpinizmu. V mladosti sa venoval i extrémnym zjazdom vo Vysokých Tatrách. Horským túram i prechodom sa venuje dodnes vrátane náročných viacdňových skialpových prechodov v Tatrách či v Alpách. Zúčastňoval sa aj na viacerých skialpinistických pretekoch na Slovensku, v Bulharsku a Taliansku. Okrem početných horolezeckých túr vo Vysokých Tatrách a neveľkého počtu v Alpách sa zúčastnil tiež výprav do vyšších hôr (Kaukaz, Pamír, Západný Ťan - Šan, Nepál). Má na svojom konte všetky tri Pamírske sedemtisícovky - Leninov Štít 7134 m, Štít Korženevskej 7105 m, Štít Komunizmu 7495 m a zlyžoval aj štít Rozdelnaja 6100 m.


Lyže boli súčasťou jeho života už od detstva, rovnako intenzívne sa dlhé roky venoval i hudbe. Hrával v country skupine Jazdci, ktorá sa prezentovala pesničkami ovplyvnenými láskou k horám. Ich najznámejšia pieseň “ Krásne prekrásne sú štíty tatranské„ ktorú zložil spolu s Igorom Malinovským, sa stala na Slovensku známou a obľúbenou.


Za svoju prácu v rozvoji a propagácii horolezeckého športu i skialpinizmu mu bol udelený strieborný aj zlatý odznak JAMES. Počas Tradičného horolezeckého týždňa JAMES 2018 mu bola udelená „Medaila JAMES“ za dlhoročnú prácu pre slovenské horolezectvo.

Foto

Späť na autor

Stanislav Melek a kol.: Príbeh zvaný skialpinizmus O autorovi 1 / 1